top of page
Showroom

1132 Budapest

Victor Hugo utca 11.

Social Media
  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest

© 2024 by ENSO Ékszer

A gyémánt minőségi besorolása: karát, tisztaság, és további, az árat meghatározó tényezők

Tudtad, hogy a gyémántok pontos jellemzésére a szakértők olyan specifikus nyelvezetet használnak, ami egyedülálló a kereskedelemben? Nem meglepő, hiszen minden gyémánt annyira egyedi, mint az emberi ujjlenyomat, így elengedhetetlen, hogy egymáshoz viszonyítva a lehető legprecízebb leírást kapják a minőségi besorolás során. Na de mit is takar ez a minőségi besorolás és hogyan segíti a vásárlói döntést? Olvass tovább, mert ebből a bejegyzésből kiderül!



A gyémánt minőségi besorolásának alapjai

A napjainkban legelfogadottabb és legelterjedtebb gyémánt értékelési rendszert a GIA (Amerikai Gemológiai Intézet) vezette be az 1950-es években. Ez a rendszer “4C” néven ismert, és a gyémántok csiszolását, színét, karát súlyát és tisztaságát osztályozza. (Az elnevezést az angol cut, color, carat és clarity szavak után kapta.) Ezen tényezők együttesen határozzák meg a gyémánt értékét és árát. Mutatjuk, hogyan.


A gyémánt csiszolása (“cut”)

Kezdjük a legkomplexebbel, a csiszolással. A gyémánt csiszolása túlmutat a gyémánt alakján: elsősorban azt érdemes megvizsgálni, hogy a gyémánt hogyan lép kölcsönhatásba a fénnyel. Ugyanis minél mesteriebben csiszolt egy gyémánt, annál szebben járja át a fény, így annál szikrázóbb és értékesebb lesz. Ezt úgynevezett fazetták, azaz síklapok kialakításával érik el, melyeket úgy csiszolnak, hogy jellegzetességeit megtartva kiemeljék a gyémánt természetes szépségét, esetleg elrejtsenek apróbb tökéletlenségeket. (Ezekről a tökéletlenségekről majd a “gyémánt tisztasága” részben bővebben írunk.)


A kialakított fazetták adják a gyémánt alakját. Ez lehet például a sokat emlegetett briliáns csiszolás, de beszélhetünk princess, ovális, navett, körte vagy szív csiszolásról is. (Legutóbbit lásd a lenti képen.)


A gyémánt színe (“color”)

A fenti képen szereplő barna gyémánt megtalálható a legelfogadottabb, a GIA által kialakított színskálán, ami a teljesen színtelentől egészen a sárgáig/barnáig fedi le az árnyalatokat. Minden ezen a skálán kívül eső szín – például pink – igen ritka, épp ezért drágább is.


Ugyanakkor a standard színskálán – ami betűkkel jelölve D-től Z-ig terjed – a legértékesebb kőnek a teljesen színtelen, azaz D jelzésű gyémánt számít. Tehát minél színtelenebb egy gyémánt, annál többet ér. Ezért van az, hogy a gyémántok árnyalatában megfigyelhető leheletnyi eltérések döntő jelentőségűek minőség és ár tekintetében, így minden egyes gyémántot szabályozott keretek között, úgynevezett mesterkövekhez (angolul “masterstones”) viszonyítva vizsgálnak. (A mesterkövek olyan meghatározott színű gyémántok, melyek segítenek meghatározni a vizsgált drágakő pontos árnyalatát.)



A szín (árnyalat) tehát annyira lényeges, hogy előfordulhat, hogy két ugyanolyan csiszolású, tisztaságú és karát súlyú gyémánt közül a színtelenebb jóval többet ér majd, mint az enyhén sárgás kő. Ezzel szemben az is megtörténhet, hogy a megegyező jellemzőkkel rendelkező kövek közül a ritka pink gyémánt drágább lesz, mint a színtelen párja.


A számunkra tökéletes gyémánt kiválasztásakor érdemes figyelembe venni, hogy milyen színű foglalatba kerül majd, mert míg egy fehér arany eljegyzési gyűrűben legszebben egy színtelen (vagy közel színtelen) gyémánt mutat, addig egy sárga arany ékszerhez egy sárgásabb árnyalatú kő illik igazán, az árban pedig jelentős különbségek lehetnek.


A gyémánt súlya (“carat”)

A harmadik “C” a gyémánt súlyára utal, amit karátban (röviden ct) mérnek. Ez a mértékegység ismerősen hangozhat, hiszen a különböző arany ötvözetek kapcsán már írtunk róla. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kettő nem ugyanaz: arany ötvözetek esetében a karát a tiszta arany és más nemesfémek arányát mutatja meg, míg gyémántok esetében a kő súlyát.


Egy carat = 0,2 gramm


Egy karátnál kisebb gyémántok esetében “pontokban” adják meg a kő súlyát, tehát beszélhetünk például 0,75 ct-nyi, azaz “75 pontos” gyémántról, míg egy fél karátnyi (0.5 ct) gyémántot pedig emlegethetünk 50 pontosként is.


A gyémánt tisztasága (“clarity”)

Hibátlan gyémánttal nagyon, nagyon ritkán találkoznak a szakértők. A legtöbb gyémánt felszínén vagy belsejében ugyanis megfigyelhető valamilyen mértékű tökéletlenség. Ezen tökéletlenségek mértéke határozza meg a kő tisztaságát, és ezáltal az értékét.


A gyémántok tisztaságát is a GIA által kialakított skála szerint mérik, amelyen 6 fő-, és 11 alkategória szerepel. (Lásd a lenti fotót.)

Mint a többi tényező, úgy a tisztaság esetében is relatív, hogy két ugyanolyan árnyalatú, karát súlyú és csiszolású gyémánt esetében melyik lesz értékesebb. Ilyenkor a megfigyelhető hibák számától, méretétől, elhelyezkedésétől, színétől mind függ, hogy milyen tisztaságú kategóriába esik majd az adott drágakő.


Leegyszerűsítve, például ha az egyik gyémánton csak 10x-es nagyítás alatt fedezhető fel apró tökéletlenség, akkor az értékesebb lesz, mint a másik, amelyiken már szabad szemmel is megfigyelhető a hiba. Ugyanitt azt is érdemes hangsúlyozni, hogy még a 10x-es nagyítás alatt is csak a szakképzett szem tudja megállapítani, hogy milyen tisztaságú gyémántról van szó. 


Gyémánt egyedi ékszerekben

Egyedi gyémánt ékszerrel lepnéd meg szerettedet? Vagy a párod kezét szeretnéd megkérni egyedi gyémánt gyűrűvel? Akkor vedd fel velünk a kapcsolatot most, és mi elkészítjük álmaid ékszerét!


Időpontegyeztetés konzultációhoz: 





Comments


bottom of page