A manikűrösnél ülve feltűnt, hogy a sorköves gyémánt gyűrűd néhány köve világít az UV lámpa alatt? Vagy a tengerparti napfényben kapott kékes árnyalatot az eljegyzési gyűrűd gyémántja? Esetleg egy koncerten vetted észre, hogy egy kicsit fluoreszkál a gyémánt fülbevalód? Pánikra semmi ok, ez teljesen normális! Bár a gyémántok osztályozásakor elsősorban a 4C, azaz a cut, color, carat és clarity jellemzőket szoktuk emlegetni, a certifikáton szerepel(het) a fluoreszcencia kategória is, ami pontosan erre a jelenségre utal. Olvass tovább, mutatjuk a részleteket!
Szeretnénk eloszlatni a kételyeidet már az elején: igen, valódi a gyémántod, ha az esetleg UV fényben világít. Mi több, az Amerikai Gemológiai Intézet (GIA) 2012-es blog bejegyzése szerint a hozzájuk 2002 óta hitelesítésre eljuttatott gyémántok 25-35%-a rendelkezett ezzel a tulajdonsággal.
Miért világít UV fényben néhány gyémánt?
Az, hogy egyes gyémántok halványabban vagy erősebben fluoreszkálnak az ultraviola fényben, az ilyen gyémántok összetételére vezethető vissza. Ezek ugyanis nitrogént, alumíniumot, és bórt tartalmaznak, mely anyagok érzékenyek az UV fényre. A mai ismeretek alapján egyébként a gyémántok nagyjából 1/3-a világít UV lámpa alatt, függetlenül attól, hogy természetes vagy laboratóriumban előállított drágakőről van szó.
Hogyan befolyásolja a fluoreszcencia a gyémánt szépségét?
A GIA a fluoreszcencia erősségét a “nincs”-től a “nagyon erős”-ig kategorizálja. A fluoreszkáló gyémántok kis hányadánál előfordulhat, hogy normál fényben ködösnek, olajosnak látszódhatnak, azonban az esetek legtöbbjében a fennálló fluoreszcencia nem okoz szabad szemmel észlelhető elváltozást. Arra is van példa, hogy az egyébként sárgás árnyalatú, és emiatt alacsonyabb minőségű gyémánt színét a semleges irányba “tolja el” a fluoreszcencia kékes árnyalata, így a gyémánt végül színtelenebbnek hat, tehát magasabb minőségűnek számít.
Összegzés
Bár gyakori jelenségről van szó, a gyémánt fluoreszcenciája legtöbbször nem merül fel az ékszervásárlás során – talán azért, mert normál fényben vizsgálva nincs hatással a drágakő megjelenésére. Az ékszer vagy a gyémánt kiválasztásakor éppen ezért – a számunkra megfelelő minőségi besoroláson túl – a legfontosabb tényező az, hogy normál fényben vizsgálva nekünk tetsszen.
Comments