Az eljegyzési gyűrű komoly érzelmi és anyagi elköteleződés, így természetes, hogy mindenki a legszebbet, legmegfelelőbbet szeretné választani kedvese számára. Az ékszeriparban ma már rengeteg opció közül választhatunk, függetlenül attól, hogy készletről vásárolunk vagy egyedi ékszert készíttetünk. Az egyik központi kérdés azonban minden esetben a gyűrűbe kerülő drágakő típusa, amely sok leendő vásárlónak okoz fejtörést. Ebben a bejegyzésben azoknak szeretnénk segíteni, akik egyéni preferencia vagy a rendelkezésre álló büdzsé miatt a természetes gyémánttól eltérő drágaköveket keresnek. Ha te is közéjük tartozol, olvass tovább!
A labor gyémánt legfontosabb jellemzői
A labor gyémánt, ahogy a neve is sugallja, laboratóriumi körülmények között előállított gyémánt. A köznyelvben mesterséges, szintetikus vagy etikus gyémántként is emlegetett drágakő kémiai, fizikai és optikai jellemzőit tekintve is megegyezik a természetben bányászott verziójával, ami azt jelenti, hogy ugyanúgy csillog, és ugyanolyan az összetétele, illetve felépítése és keménysége is. A két gyémánt típus egyébként olyannyira hasonlít, hogy csak speciális tesztekkel lehet megkülönböztetni őket, szabad szemmel a különbségek (pl. a növekedési mintázatok) nem láthatók. Ugyanakkor az árukat tekintve jelentős különbségek is lehetnek, ezért napjainkban a mesterséges gyémánt egyre népszerűbb a megrendelők körében.
(Ha szeretnél többet megtudni a labor gyémántokról, ajánljuk figyelmedbe korábbi bejegyzésünket a témában: Mit kell tudni a labor gyémántokról?)
Mit kell tudni a moissanite-ról?
Míg a labor gyémánt valódi gyémánt, addig a moissanite egy gyémánt alternatíva. Természetben előforduló verzióját Henry Moissan Nobel-díjas francia vegyész fedezte fel az 1890-es évek elején, amikor egy Arizonában becsapódott meteoritot vizsgált — innen a drágakő neve.
Mivel a moissanite is rendkívül ritka (csak meteoritokban és a földköpeny felső rétegében található), így ezt is laboratóriumi körülmények között állítják elő.
Az ékszeriparban elnyert népszerűségét annak köszönheti, hogy a gyémánthoz hasonlóan ragyogó, keménysége pedig csak kicsivel marad el attól. Hasonlítsuk össze a két drágakövet egy kicsit jobban!
Hasonlóságok és különbségek a labor gyémánt és a moissanite között
Keménység
Ahogy már említettük, az egyik különbség a két drágakő között azok keménysége: a Mohs-féle keménységi skálán a gyémánt 10-es, míg a moissanite 9,25-ös. Bár van köztük eltérés, még így is nagyon kemény drágakőnek számít a gyémántnál valamivel puhább moissanite is. Ez azt jelenti, hogy mindkettő rendkívül ellenálló a karcolásokkal szemben, így alkalmasak mindennapi viseletre — például egy eljegyzési gyűrűben.
Ragyogás
Mindkét drágakő remek választás a csillogás szerelmeseinek. A különbség a ragyogás intenzitásában és színében mutatkozik meg. Míg a (labor) gyémánt fehéren veri vissza a fényt, addig a moissanite élénkebben, szivárványszínekben pompázva csillog. (Ennek oka a moissanite magasabb törésmutatója.)
Szín
A (labor) gyémántokat színük szerint az ABC betűivel D-től Z-ig jelölik attól függően, hogy mennyire áttetszőek. A skála egyik végén a teljesen színtelen, a másik végén a sárgás árnyalatú gyémántok helyezkednek el — minél áttetszőbb egy gyémánt, annál értékesebb. (A gyémántok színéről ITT olvashatsz bővebben.)
Készülnek színes labor gyémántok, ahogy színes moissanite kövek is. Moissanite-ból az ENSO ékszernél gyakran dolgozunk kék és szürke árnyalatokkal, míg labor gyémántból általában a színtelen verziót preferálják megrendelőink.
A pink gyémánt sokak kedvence, azonban természetben előforduló verziója rendkívül ritka, és emiatt az ára is igen magas. Ha egy pénztárcabarátabb opciót keresünk, egy pink labor gyémánt, vagy a még kedvezőbb árú moissanite ugyanebben a színben megoldást kínálhat.
Ár és elérhetőség
Ahogy fentebb már utaltunk rá, a labor gyémánt, bár kedvezőbb árfekvésű, mint a természetben előforduló párja, még mindig drágább, mint a moissanite. Ugyanakkor a moissanite könnyebben hozzáférhető és alacsonyabb árfekvése miatt komplexebb, több köves gyűrűk elkészítéséhez is használható. Ha viszont azt szeretnénk, hogy az unoka is ezt a gyűrűt viselje majd, értékállóság szempontjából a labor gyémánt valószínűleg jobb befektetés.
Melyik drágakövet válasszam?
A választás minden esetben egyedi kérdés, melynek megválaszolásában az ékszerész vagy ékszerkészítő tud a legpontosabb választ adni. Az ENSO ékszernél minden egyedi megrendelést átfogó konzultáció előz meg, melynek során együtt feltérképezzük a lehetőségeket, majd azok ismeretében közösen választjuk ki a drágakövet vagy drágaköveket.
Keress minket bizalommal, és mi segítünk megtalálni a számodra legmegfelelőbb opciót!
Elérhetőségeink:
telefonon: +36 30 310 9726
Instagramon: @ensoekszer
e-mailben: info@ensoekszer.hu
Comments